Keď prí­de čas na druhé bábo – II. časť

Keď príde čas mať druhé bábo, tak niektoré veci skúsim robiť inak. O prvej z nich som napísala v odpovedi na Renčin komentár k tomuto článku [pozn.: ten komentár neprežil transfer zo starého blogu na tento nový, ale išlo o telesnú autonómiu a o to, že nechcem, aby pri pôrode boli nejaké úkony či už na mne alebo na mojom dieťati vykonávané bez môjho súhlasu], dnes chcem napísať o druhej a niekedy časom bude aj tretia časť.

Kika bola (a stále je) veľké dieťa – keď sa narodila, mala 4975g. Je jasné, že keď sa takéto niečo pýta na svet, delikátne dámske partie dostanú zabrať. V mojom prípade bolo treba 45 minút na pozašívanie toho, čo sa potrhalo. Myslím si, že okrem Kikinej veľkosti tomu trhaniu napomohli dva ďalšie faktory.

Jednak nástrih hrádze (epiziotómia), ktorý tomu mal podľa slov doktora zabrániť a tiež (ako Kikine kŕmenie na novorodeneckom) bol vykonaný bez opýtania, napriek tomu, že štúdie ukazujú, že je súvis medzi nástrihom a následným poškodením panvového dna. Ďalší krát urobím všetko pre to, aby sa to nezopakovalo.

A druhá vec je poloha pri tlačení. Ja som tlačila klasicky na chrbte, s nohami hore. Priznávam, bola som unavená, bola som hore od druhej v noci a ani ten spánok predtým nebol nič moc. Skoro celý deň (okrem krátkych prestávok na monitore) som strávila chodením a preto posteľ vyzerala na konci lákavo. Ale poloha na chrbte je na tlačenie tá najhoršia možná (teda okrem visenia za členky zo stropu) a štúdie ukazujú*, že napríklad drep alebo poloha na všetkých štyroch môžu zvä荹iť ten kritický priestor v panve, kadiaľ dieťa musí prejsť, až o štvrtinu! To je dosť na rozdiel medzi trhaním a netrhaním aj pri veľkom dieťati. Moje riešenie nie je ďalši krát viac “odpočívať”, ale dopredu sa uistiť, že všetci prítomní vedia, že nechcem tlačiť na chrbte a sú ochotní mi pomôcť vyskúšať iné polohy.

Argument, že všetci tak rodia, tak čo vymýšľam, neobstojí. Pozrite si tento krátky film (rozdelený na 5 častí) – The Timeless Way: History of Birth from Ancient to Modern Times (História pôrodu od starých časov až do dnes). Pokiaľ máte čas/chuť len na jednu časť, tak pozrite štvrtú v poradí (až mi z toho behajú zimomriavky). Ešte dodám, že obrázky sú tam zaujímavé aj pre tých, čo nehovoria po anglicky.

*Stand and Deliver je jeden z mojich veľmi obľúbených blogov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.