Papiere

PapersPoznáte iTunes, hej? (Na vysvetlenie pre moju babičku, o ktorej viem, že číta, ale iTunes pravdepodobne nepozná – to je taký počítačový program, ktorý Ti usporiada všetky pesničky, čo máš v počítači a dá sa v ňom veľmi jednoducho hľadať, nemusíš si robiť starosti s pomenovávaním pesničiek podľa mena alebo interpréta alebo obľúbenosti alebo žánru… iTunes sa o to všetko postará.)

A teraz tí, ktorí ste na školách a aj tí, ktorí nie ste, ale čítate odborné články, mi povedzte, ako si ich ukladáte? Lebo ja sa priznám, môj systém nebol nič moc (a to tých článkov zatiaľ nemám nejako extra veľa) – snažila som sa ich rozumne pomenovať a ukladať do rozumných adresárov v nádeji, že keď ich raz budem potrebovať, tak ich týmto “rozumným” spôsobom nájdem. Ale nebolo by krásne, keby to fungovalo ako v iTunes?

Odpoveď je jednoduchá. Funguje. Zoznámte sa – Papers.

Naimportujete doň všetky svoje pdf súbory, niektoré vám spáruje s databázami priamo, s niektorými mu treba trochu pomôcť, ale potom je jednoduché hľadať podľa autora, roku, kľúčových slov, journalu… môžete si tam písať poznámky, hľadať nové články, priamo zobrať citácie… a študenti majú 40% zľavu (ktorú som využila asi po 2 hodinách skúšania demo verzie – láska na prvý pohľad).

Háčik je len v tom, že Papers je software pre Mac. Ale troška googlovania mi ukázalo, že ani ostatní musia ostať pri neprehľadných kopách pdf súborov – našla som Mendeley. Tento som síce nevyskúšala, ale vyzerá, že dokáže niečo podobné a je vo verziách pre Windows, Mac a Linux.

Dobré, nie?

PS Teraz mi všetci v komentároch povedia, že som objavila Ameriku a že toto (alebo niečo ešte lepšie) používajú od poslednej doby ľadovej, ale pre mňa to je týždeň stará novinka…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.