Tehotenské vitamíny

Vďačná to téma. Písala som o nich už keď som bola tehotná s Kikou a už vtedy som mala výhrady k ich paušálnemu predpisovaniu. Tie doteraz nepominuli a stále si myslím, že človek/tehotná žena by mal/a dostať vačšinu potrebných vitamínov a minerálov z pestrej a zdravej stravy a doplnkovo užívať len tie, o ktorých vie, že ich má málo. Vtedy som na svoje otázky dostala protichodné odpovede.

Gynekológ/pôrodník hovoril, že v čase vývoja plodu je dôležité, aby telu naozaj nič nechýbalo a to zabezpečíme iba tak, že budem jesť vitamíny, ktoré mi predpíše. (Keď dôjdu argumenty, tak začína hra na city – veď ktorá mama by chcela, aby jej bábu niečo chýbalo?) Kamarátka (tiež mama) a jej brat biológ hovorili, že je to politika farmaceutických spoločností, ktorej výsledkom je drahý moč a že ak niečo brať, tak to, čo testy ukázali, že chýba. Asi nemusím písať, ktorý názor bol môjmu presvedčeniu bližší a koľko som toho nakoniec pojedla…

Nuž a keď už voľne citujem, čo mi kto povedal, tak pridám do tretice ešte môjho ocina. Ten mi neraz na moje otázky odpovedal protiotázkou “Čo chceš počuť?” (keby ste nevedeli, tak to dokáže 16-ročnú pubertiačku dobre vytočiť…) a teraz by si neodpustil komentár, že som si jednoducho našla niekoho, kto mi len zopakuje to, čo chcem počuť. Lebo (to asi tiež nikoho neprekvapí) moje midwives zastávajú presne rovnaký názor – vitamíny/doplnky len tam, kde sa vie, čo chýba a je ťažké upraviť to stravou.

A tak momentálne beriem kyselinu listovú (ktorá hlavne v prvých mesiacoch tehotenstva zabraňuje vzniku niektorých poškodení mozgu a chrbtice), rybí olej (ten už pomerne dlho na základe odporúčania pre kojace matky, lebo je zdrojom DHA, ktorá je nevyhnutná pre optimálne fungovanie nervovej sústavy, schopnosti učiť sa a pamäte; Kika si už síce občas rybu s nami dá, ale nie je to ani zďaleka tak často, ako by malo byť, takže jej hlavným zdrojom DHA je stále mlieko) a občas vitamín D (ktorý podporuje imunitu a zabraňuje krehnutiu kostí). Časom možno ešte pribudne železo (podľa krvných testov).

Vaše skúsenosti?

4 comments to Tehotenské vitamíny

  • Katka Borovicka

    Ahoj Ivetka,
    nie je mi uplne jasne, ako midwives funguju a kto vlastne su. Maju vystudovanu medicinu? Vedia ti spravit krvne testy, aby zistili, co ti chyba – maju pristup k laboratoriam? Mozu ti predpisovat lieky? Chodis este ku gynekologovi/porodnikovi – su midwives “doplnkom” beznej praxe alebo jej uplne nahradenie?

    Z pochopitelnych dovodov nemozem pridat ziadne osobne skusenosti s tehotenskymi vitaminmi, ale urcite sa pripajam na tvoju (a midwives’) stranu, ze je zbytocne brat nieco, co nechyba. Drzim palce, nech vsetko v tehotenstve prebieha hladko!

    Katka

  • […] Katka sa v komentári minule pýtala, že ako je to vlastne s tými midwives, čo sú to zač, čo môžu a čo nie a akú starostlivosť poskytujú. Ukázalo sa, že moja odpoveď by bola dlhšia ako samotný článok, pod ktorým by sa objavila, tak som si povedala, že si zaslúži vlastný článok – tento tu (a aj tak ju ešte nepovažujem za úplne vyčerpávajúcu, ale ďalšie podobnosti pribudnú postupne, ako budem písať o spolupráci s mojimi midwives počas tohto tehotenstva a pôrodu.) […]

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.