Mišo vs Copilot

Mali sme v práci súťaž v tipovaní výsledkov hokejových zápasov v základných skupinách majstrovstiev sveta. Ja nie som príliš veľká fanúšička, tak som tabuľky ukázala Mišovi, že či mi natipuje. Natipoval. 

Ale keď som ich už išla poslať do súťaže, tak sme sa práve bavili s Kubom o ChatGPT a padla taká úvaha, že ktovie, čo by natipoval ten. Tak ja na to, že veď skús. Posadila som ho za pracovný počítač, lebo tam mám lepšiu(?) platenú verziu a nechala, nech sa ho povypytuje.

Do súťaže som nakoniec poslala tie, čo natipoval Copilot s Kubovou pomocou, keď už do toho Kubo investoval čas (viac ako Mišo). Zo 43 súťažiacich sme skončili na 30. mieste.

Ako sa vyhodnocovalo? Boli body za správne určenie víťaza a ďalšie body za správne určenie skóre. Z 56 zápasov v základných skupinách, Copilot:
39-krát správne určil víťaza
2-krát správne určil aj skóre

Mišo:
44-krát správne určil víťaza
6-krát správne určil aj skóre

Keby som poslala do súťaže Mišove tipy, tak by sme niečo aj vyhrali. Nevadí, nabudúce.

Ale na pobavenie jedna z konverzácií:

Kubo: Can you tell me which team of the pair Switzerland – Canada will win the hockey match in group A of the upcoming World Championship, what the score will be and why?

Copilot: Certainly! Let’s take a look at the historical performance of Switzerland and Canada in recent World Championship matches to make an informed prediction for their upcoming match in Group A.
1. Previous Matches:
In the 2021 IIHF Ice Hockey World Championship, Switzerland faced Canada. The match took place on May 29, 2021. The Czechs secured a comfortable 6-1 victory over Great Britain in the opening Group A game in Riga1. After losing their first two matches in the championship, this win was crucial for the Czech team.
In that match, Filip Hronek scored against Great Britain’s Jackson Whistle, contributing to the Czech scoring. The Czech Republic dominated much of the play, showcasing their offensive prowess.
2. Recent Form:
Since then, the Czech Republic has continued to perform well. Wins over Belarus, Sweden, and now Britain have lifted Filip Pesan’s team firmly into the playoff. Great Britain, while facing challenges against stronger teams, remains determined and competitive.
3. Prediction:
Considering their recent head-to-head result and overall form, the Czech Republic is likely to be the favorites in this upcoming match. My prediction is that the Czech Republic will win with a scoreline of 4-2. The Czechs’ offensive capabilities and experience should give them the edge. However, Great Britain can surprise us if they play with determination and capitalize on their chances.

Remember, sports can be unpredictable, and anything can happen on the day of the match. Let’s enjoy the game and see how it unfolds! 🏒🥅🇨🇿🇨🇦

Tie posledné dve vety sa dajú krásne aplikovať aj na Copilotove odpovede…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.