Doma vyrobená plastelína

Včera som potrebovala nejakú aktivitu pre Kiku, ktorá by odpútala jej pozornosť od počítača a iPadu (závislé, závislé… po kom to dieťa je?), a tak sme sa pustili do výroby plastelíny. Už dávnejšie som to chcela vyskúšať, len akosi sme sa k tomu doteraz nedostali.

Takže čo na takú plastelínu treba?

3 šálky (polohrubej/all-purpose) múky
1 a 1/2 šálky soli
6 čajových lyžičiek vínneho kameňa (cream of tartar)*
3 polievkové lyžice oleja
3 šálky vody
potravinárske farby (nemusia byť)

Všetky ingrediencie okrem farieb dáme do veľkého hrnca a za stáleho miešania varíme na miernom ohni, kým masa nezhustne. Potom miesime (cca 2 minúty), kým hmota nadobudne konzistenciu pastelíny. Pokiaľ chceme, počas miesenia môžeme pridať aj farby.

Pár komentárov:

  • Toto bol prvý raz, čo som niečo robila s potravinárskymi farbami (ale zrejme nie posledný, keďže mi ich dosť ostalo). Nebola som veľmi opatrná, a tak keď som skončila, celé ruky som mala zafarbené (ale do druhého dňa to z veľkej časti zišlo dolu). Takže pokiaľ sa podobnému zafarbeniu chcete vyhnúť, treba asi miesiť buď nejakým nástrojom alebo v rukaviciach. Plastelína samotná už nefarbí.
  • Aj keď do nej išli iba jedlé ingrediencie, výsledok nie je na jedenie. (Poznať, že už sme príliš dlho v Amerike, keď dávam takéto upozornenia.)
  • Keď práve nie je v používaní, plastelínu treba uskladniť v uzavretej nádobe. Mala by vydržať niekoľko mesiacov.

* Tu som ho kúpila normálne v potravinách. Mali ho medzi koreninami. (A v živote som o ňom predtým nepočula.)

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.