Víkendové surfovanie

Lego Wants to Completely Remake Its Toy Bricks

It wants to eliminate its dependence on petroleum-based plastics, and build its toys entirely from plant-based or recycled materials by 2030. The challenge is designing blocks that click together yet separate easily, retain bright colors, and survive the rigors of being put through a laundry load, or the weight of an unknowing parent’s foot. In essence, the company wants to switch the ingredients, but keep the product exactly the same.

toto video sa Kike a Kubkovi veľmi páčilo:

She made the discovery, but a man got the Nobel. A half-century later, she’s won a $3 million prize.

tento seriál si určite pozriem (dúfam, že nepokazí dojem z knižiek):

klišé na instagrame (mysleli ste si, že ste originálni?)

Pozri sa tým deťom do očí a povedz im, že je to ich chyba a Dievča vyhralo bežeckú súťaž v balerínkach, v Moldave nad Bodvou sa tomu nečudujú

Proč si myslím, že Janova vražda nikdy nebude vyšetřena (h/t Katke)

Po půl roce se lidé, kteří selhali, vracejí na politicky exponovaná místa – Róbert Krajmer, policista, který na místě činu neměl co dělat, a přece na něm byl mezi prvními, jde na slovenské ministerstvo vnitra. Na ministerstvo vnitra míří i Tibor Gašpar, policejní prezident, který byl nucen na nátlak veřejnosti odstoupit. Stal se poradcem slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové (SMER – sociálna demokracia). A aby toho nebylo málo, Gašpar se stal poradcem i českého ministra vnitra za sociální demokracii Jana Hamáčka. Protože SMER se vždycky dokázal postarat o „Svoje lidi“. A „Naši lidé“ na oplátku konají, když nemají, a nekonají, když mají.

Celodenný vstup do novoobjaveného aquaparku na planéte Mars úplne ZADARMO!

Britská kráľovná a jej brošne

ventusky  

invisible asymptotes

True, it’s often difficult for customers to articulate what they want. But what’s missed is that they’re often much better at pinpointing what they don’t want or like. What you should hear when customers say they want a faster horse is not the literal but instead that they find travel by horse to be too slow. The savvy product person can generalize that to the broader need of traveling more quickly, and that problem can be solved any number of ways that don’t involve cloning Secretariat or shooting their current horse up with steroids.

logicInk – programmable tattoos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.