Víkendové surfovanie

Najprv dve videá. V tom prvom súťažiace na Miss USA odpovedali na otázku, či by sa teória evolúcie mala vyučovať na školách:
http://www.youtube.com/watch?v=UkBmhM0R2A0

Aj keď v zásade väčšina si myslí, že áno, hneď aj dodávajú, že zároveň s ňou treba vyučovať aj opačný názor (to je ktorý? kresťanstvo? a spolu s ním aj všetky ostatné náboženstvá? vrátane lietajúceho špagetového monštra?), nech si žiaci vyberú. Neprichádza mi na myseľ žiadna iná vedecká teória, ktorá by sa vyučovala s tým, že nech si žiaci vyberú, či sa im páči… a je tam aj zopár perál iného kalibru. Hej, viem, čo čakám? Hodnotí sa tu predsa niečo úplne iné… Ale pozitívum je, že víťazka (Miss California) je jedna z mála (asi dvoch?) súťažiacich, ktoré sa priznali, že evolúciu aj uznávajú.

Radšej poďme k druhému videu. Zdá sa, že hranice ľudských schopností sú ďalej, ako si myslíme a tí, ktorí ich ignorujú, ich dokážu prekročiť. Pripravte sa na prekvapenie:

Po videách prichádza zaujímavý obrázok.

A po minulotýždňových domoch v korunách stromov, dnes iné domy.

Nájde sa aj niečo na čítanie:

jedlo, ktoré vyhadzujeme – v našej domácnosti sa jedlo vyhadzuje veľmi zriedka, a aj keď viem, že nie sme typická vzorka, tak ma zaskočilo, že v Štátoch je to vraj v priemere 1400 kalórií na osobu denne (pre porovnanie, priemerný Američan vraj spotrebuje okolo 2600 kalórií denne).

muži preferujú chlapcov – otázka bola, že keby mohli mať len jedno dieťa, či by preferovali chlapca alebo dievča?Mne sa zdá, že už tie samotné čísla, ktoré dávajú preferencie, sú pomerne vysoké (mohli odpovedať aj, že na tom nezáleží – čo by mola moja odpoveď), ale zatiaľčo u žien boli pomerne vyrovnané, u mužov (a čím mladších, tým výraznejšie) boli naklonené v prospech chlapcov. Rovnako aj u nízko vzdelaných a republikánsky orientovaných opýtaných.

100 najdlhších článkov na wikipedii – skúste si pred kliknutím tipnúť víťaza (ja som bola úúúúplne mimo)

zázračný liek na detskú podvýživu – kúsok voľne preložím: “Najväčší problém je, že dávajú bábätkám vodu alebo mlieko od zvierat, obvlášť keď je horúco. A ďalší je, že matky pochybujú o hodnote mledziva (colostrum), prvého mlieka, ktoré sa po pôrode tvorí (je husté, žlté a nevyzerá veľmi ako mlieko), a začnú kojiť až o deň-dva. Jedna matka neďaleko mesta Dosso, Fati Halidou, ktorá stratila štyri zo svojich siedmych detí, mi povedala, že najlepšie je dať dieťaťu osladenú vodu alebo Koránovú vodu. Tá sa pripravuje tak, že na tabuľku napíšete verš z Koránu, potom ju umyjete a táto voda bude dieťa chrániť.

o psychiatrii – a rúcaní ilúzií o nej… obzvlášť znepokojujúca je časť, kde sa píše o deťoch

to, čo neočakávame, si často nevšimneme – zrejme ste už videli video, s basketbalistami, kde … (pre tých, ktorí ešte nie, nenapíšem, čo), ale ukazuje sa, že niečo podobné sa môže stať aj v reálnom živote

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.