Chili

Prvýkrát som jedla chili po celodennej lyžovačke v Colorade, keď som bola v štátoch ako výmenná študentka na strednej škole. Bolo horúce, štipľavé, s roztopeným syrom na vrchu a krekrami. A bola to láska na prvý pohľad (na prvú chuť?). Občas som si chili niekde dala, aj keď sme sa presťahovali do štátov, ale čo sa jeho varenia týkalo, mala som pred ním veľký rešpekt. Až do včera.

Našla som totiž jednoduchý recept a výsledok prekročil očakávania. Je pravda, že nie je úplne “od začiatku” – v zmysle, že naň treba konzervy namiesto sušených fazúľ a zmes korenia namiesto jednotlivých korenín – ale to je pre mňa momentálne plus, lebo s dvoma škriatkami poblíž je okrem výslednej chuti pri výbere receptov veľmi dôležitý aj čas a zložitosť prípravy. Takže:

1 malá cibuľa
trošku oleja
1/2 kg mletého morčacieho mäsa
2 balíčky korenia na chili*
1 konzerva čiernych fazúľ
1 veľká konzerva cíceru
1 konzerva červených fazúľ
1 šálka mrazenej kukurice
1 konzerva paradajkovej omáčky
1 konzerva nakrájaných paradajok (fire roasted diced tomatoes)
1/2 l vody
1 kocka kuracieho bujónu
malé krekry (oyster crackers)

Cibuľu najemno nakrájame a opečieme na oleji do zlatista. Pridáme mleté mäso s jedným balíčkom chili korenia a za stáleho miešania uvaríme. Potom pridáme  fazule, cícer, kukuricu, nakrájané paradajky, paradajkovú omáčku a druhý balíček korenia. Podlejeme vodou, v ktorej sme rozpustili bujón (vody môžete dať viac alebo menej podľa toho, aké husté ma chili byť – to naše bolo pomerne husté). Za občasného miešania to necháme mierne bublať približne hodinu, aby sa skombinovali chute. Podávame s krekrami a prípadne posypané nastrúhaným syrom.

*Pre tých, ktorí majú čas, chuť a potrebné prísady, tu je recept na domáce korenie na chili.

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.