Dokedy kojiť?

Včera, keď Kubo pil odo mňa mlieko, prišla Kika a začala si pýtať, že aj ona chce. Stalo sa to prvýkrát, odkedy sa pred štyrmi mesiacmi narodil a približne šesť mesiacov po tom, čo moje mlieko pila naposledy.

A tak som si ju zobrala, nech skúsi. Ona otvorila ústa a čakala, čo sa bude diať. A nedialo sa nič, lebo za toho pol roka už zabudla, že dostať mlieko od mamy je práca. Po chvíli ju to prestalo baviť a pobrala sa preč. Títo drobci zabúdajú ešte rýchlejšie ako dospelí…

Stretla som sa párkrát s názorom, že keď si už dieťa dokáže slovne* mlieko vypýtať (čo u nás bolo niekedy krátko po roku), tak má byť už dávno “odstavené”. Prečo? Lebo je hanba, keď o tom dieťa rozpráva? Lebo prsia sú v našej spoločnosti oveľa častejšie vnímané v sexuálnom kontexte ako v tom dojčiacom, a preto by sme neradi kazili morálku malých detí?

Rada by som napísala, že som Kiku kojila dovtedy, pokiaľ sama chcela. Ale nie je to tak. Keď som už bola pokročilo tehotná s Kubom, tak mi Kikine cucanie začalo byť nepríjemné a časom aj spôsobovať slabé kontrakcie. A tak som Kike najprv prestala ponúkať a neskôr som to bola ja, kto ukončoval naše – ňou iniciované – sedenia. A potom jedného dňa si už nevypýtala. Trošku ma mrzí, že ani neviem, kedy to bolo, lebo aj keď som vedela, že naše spoločné dojčiace obdobie sa končí, akosi som nemyslela na to, že toto konkrétne kojenie už môže byť to posledné. Takže viem akurát, že to bolo niekde medzi jej 21. a 22. mesiacom.

Je to veľa? Vôbec nie.

Prirodzený vek na ukočenie kojenia u ľudí je niekde medzi 2.5 a 7 rokmi.

… v rôznych nie-západných kultúrach, sú deti štandardne kojené tri až štyri roky…

Veľa spoločností je dnes schopných postarať sa o výživové potreby dieťaťa modifikovaním stravy dospelých… Západné, industriálne spoločnosti dokážu kompenzovať niektoré (nie všetky) imunologické výhody dojčenia antibiotikami, očkovaniami a sanitou. Ale fyzické, kognitívne a emocionálne potreby malého dieťa ostávajú. Zdravotný personál, rodičia a verejnosť by mali vedieť, že primeraný čas na ukončenie kojenia pre ľudí je niekde medzi troma a siedmymi rokmi, akokoľvek nezvyčajné môže v USA byť dojčenie dieťaťa staršieho, ako je bábätko…

Takže dokedy kojiť? Kým majú matka a dieťa záujem.

* To “slovne” nemôžem vynechať, lebo aj Kubo si mlieko pýta tak, že presne viem, čo chce. A ktokoľvek videl novorodenca mľaskať a otáčať hlavu s otvorenými ústami pri dotyku líca, potvrdí, že aj čerstvé bábätká si vedia pýtať mlieko.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.