Domáca citrónová zmrzlina

Včera sme tu mali prvý letný deň (aj keď len podľa kalendára, podľa počasia tu už leto zúri pár týždňov) a ako ho lepšie osláviť ako výrobou (a jedením!) zmrzliny…

Cez náš mraziak sa premelú rôzne značky a rôzne príchute, ale zatiaľ ako najlepšiu hodnotíme citrónovú Häagen-Dazs Five. Výrobca píše, že obsahuje len päť prísad: mlieko, šľahačku, cukor, žĺtka a citrón. To vyzerá dostatočne jednoducho na pokus, ale ja som ich predsalen ešte okresala – vyhodila som žĺtka (lebo nevarené; hej, viem, podľa tejto logiky by som nemala jesť ani originál Häagen-Dazs alebo tvarohové palacinky… ale čo už) a mlieko (lebo sa mi zdalo, že s ním by to bolo dosť riedke).

Nemáme doma zmrzlinovač (chladné steny pri miešaní vraj spôsobia, že v zmrzline sa potom pri mrazení nespravia kryštáliky, ale ostane pekne hladká). Tak ale to ma neodradilo – internet poradil, že tvorbe kryštálov zabránia aj dve iné veci: veeeeľa práškového cukru a poriadne miešanie.


Takže bez ďalších okolkov, tu je recept:

šťava z troch citrónov (aj s dužinou)
450g práškového cukru
600ml šľahačkovej smotany (pre nás v štátoch 2+1/2 cups heavy cream)

Elektrickým šľahačom vyšľaháme šľahačku s cukrom, prilejeme citrón a šľaháme ďalej, kým sa znovu nezačnú tvoriť kopčeky. Presunieme do mrazuvzdornej nádoby a mrazíme, kým z toho nebude zmrzlina (my sme skúsili po 6 hodinách a už bola). A potom necháme už len rozpúšťať na jazyku.

Z týchto dávok vyjdu približne 4 šálky.

2 comments

    1. nuz ano, cukru tam ide dost, ale zase ako obcasna maskrta sa to znesie
      (koniec koncov, v kupovanej zmrzline ho nebude nejako vyrazne menej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.