“Muži by mali mať právo veta ohľadom potratov a ženy by mali byť trestne stíhané, ak ho odmietnu rešpektovať”

Toto je tak choré, že ani neviem ako začať. (A nie, Fox News nie je moje pravielné čítanie, ale na jednom blogu som natrafila na linku na tento článok. Možno som radšej ani nemala kliknúť…)

Vlastne asi viem… právo muža rozhodnúť o tom, či bude mať dieťa alebo nebude, končí momentom počatia. Pokiaľ dieťa nechcel, mal použiť ochranu, pokiaľ dieťa chcel, mal o tom diskutovať s partnerkou (a asi nemusím písať, že následne nepoužiť ochranu…) Avšak od momentu počatia je jeho hlas iba poradný. Má právo vyjadriť svoj názor, ale za žiadnych okolností nemá právo veta, ak sa žena rozhodne pre potrat*.

Psychiater Keith Ablow si myslí niečo iné:

Ak sa muž podieľal na tvorbe nového života a je plne ochotný byť otcom (aj bez matky, ak to inak nepôjde), prečo by nemal mať žiadnu kontrolu nad tým, či bude tento život ukončený?

Pretože je to jej telo. Bodka.

Ignorujeme tiché posolstvo, ktoré súčasný postoj k potratom dáva každému americkému mužovi: na vašom hlase nezáleží a preto nemáte zodpovednosť za tehotenstvá, ktoré spôsobíte. Vaši potomkovia sú na jedno použitie; vydaní na pospas ženám, s ktorými sa rozhodnete mať intímny vzťah.

Pretože chudáci americkí muži nemôžu byť zodpovední za svoje telesné chúťky a nevedia si rozmyslieť, s kým budú mať ten intímny vzťah a s kým budú mať deti.

Uvedomujem si, že prijatie opatrení, ktoré by dali otcom právo vetovať potraty by viedlo k v súčasnosti neznámym psychologickým následkom pre ženy donútené donosiť deti, ktoré nechcú. Ale nevieme, či sú tieto následky vážnejšie ako tie, ktoré postihnú mužov, ktorých nenarodené deti musia umrieť.

Neznáme? Psychologické? Tie následky sú známe a sú hlavne fyzické. V minulosti, keď ženy nemali prístup k legálnym potratom, prekvitali tie nelegálne. A ženy umierali.

A som si absolútne istý, že žiadna žena, ktorá nechce otehotnieť, nemusí otehotnieť. Keby ženy prijali plnú zodpovednosť za svoje sexuálne aktivity a svoje telá, tak žiadna žena by nemusela byť prinútená donosiť dieťa, ktoré nechce.

Takže ono je to nakoniec aj tak všetko chyba žien…

Je načase dať mužom, čo im patrí ako otcom – od momentu počatia. Dovoľme mužom, ktorí chcú byť otcami a ktorí by mohli byť dobrými rodičmi, aby prinútili ženy, ktoré oplodnili, aby donosili ich deti.

Ak chcú byť otcami, nech nájdu ženu, ktorá s nimi chce byť matkou. Dobrovoľne.

* Zámerne používam slovo potrat a nie interupcia. Pretože interupcia je prerušenie. Prerušenie v mojom ponímaní znamená, že niečo sa dialo, potom to bolo prerušené a potom to zase pokračovalo. Ale to pokračovanie sa v prípade “prerušeného” tehotenstva akosi nekoná…

One comment

  1. Ahoj,

    k celemu len jedno. plne s tebou suhlasim. a nech si hovori kto chce, co chce, myslela som si, myslim si a po mojich zazitkoch si budem mysliet, ze tehotenstvo a porod mozu zene priniest trvale nasledky, ak nie to najhorsie (bez ohladu na krajinu).
    A preto len a len zena by mala mat pravo rozhodnut sa, ci dieta chce alebo nie. Kazda osoba ma mat pravo sa rozhodnut, ci chce riskovat svoj zivot alebo nie.
    A uplne scestne je, aby o tom rozhodovali ti, co neboli tehotni a nerodili. t.j. muzi alebo ako na slovensku mame velku agitatorku za zakaz interupcii, ktora tiez este tehotna nebola (ale hlavne ze vie o com hovori). Hm, musim si na nu najst kontakt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.