Pokuty, súdy, zákazy a urážky nie sú riešenie

Z českých novín: Pôrod doma skončil tragédiou, štát chce viac chrániť deti.

Odhliadnuc od toho, že v záujme vyvolania emócií, je hneď na úvod vložený obrázok predčasne narodeného bábätka… (Pôrody pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva nepatria domov, pretože hrozí, že dieťa ešte nemá dostatočne vyvinuté pľúca; o to v článku vôbec nešlo.)

Odhliadnuc od toho, že moja prvá reakcia, keď si prečítam takýto článok, je súcit a predstava, aké hrozné to muselo byť pre matku, pod článkom sa nachádza vyše 2000 komentárov v duchu “tak jej treba, krave sprostej”… (Nie, nečítala som všetky, ale námatkovo vybraté boli takéto.)

Odhliadnuc od toho, že v ňom boli nepresnosti… Opravte ma, ak sa mýlim, ale pokiaľ viem, tak nie je štandard, aby rodiaca matka, ktorá príde do nemocnice, išla automaticky na ultrazvuk. Napoja ju na dva monitory – jeden na sledovanie kontrakcií a druhý na sledovanie srdečných oziev bábätka. (Tieto pôrodná asistentka doma sleduje pomocou ručného prístroja, ktorý je bežný aj pri tehotenských kontrolách.) Na ani jednom z týchto dvoch nevidno šnúru omotanú okolo krku. A “ak je pôrod už v pokročilom štádiu, dieťatku pomôžu na svet pomocou prístrojov”? Akých? Myslia sa tým pôrodné kliešte? Alebo vákuový extraktor? Alebo aké prístroje?

Odhliadnuc od toho, že asi štvrtina detí sa rodí so šnúrou okolo krku, niekedy omotanou aj viackrát a riešenie tejto situácie je najčastejšie to, čo aj laika napadne ako prvé – prevliecť šnúru cez hlavu…

… ak chce niekto viac chrániť deti, nech sa v prvom rade postará o to, aby podmienky a praktiky v pôrodniciach boli také, že nebudú mamičky odrádzať. Tým nemyslím nové závesy, dobrú stravu a jacuzzi (aj keď to by tiež neuškodilo), ale nedávanie rutinných nástrihov, možnosť vybrať si polohu na tlačenie aj inú ako “mŕtvy chrobák”, nepodsúvanie umelého mlieka namiesto odbornej pomoci pri prvých problémoch s dojčením a iné veci, ktoré sa v nemocniciach robia bežne.

… ak chce niekto viac chrániť deti, nech skúsi zabezpečiť, aby matky, ktoré sa aj tak rozhodnú rodiť doma, neboli vnímané, akoby mali lepru, keď sa ukážu v nemocnici v prípade komplikácie. Keby transfer z domu bol prijatý s rešpektom a nie s prístupom “zase musíme zachraňovať spackaný pôrod doma”, pôrodné asistentky a rodičia by možno skôr zvolili transfer v nejasnej situácii namiesto čakania, ako sa to vyvinie. Niektoré z nich by sa v konečnom dôsledku ukázali ako zbytočné, ale tie ostatné, by pomohli.

Pôrod doma nie je pre každého. Ale pokiaľ je plánovaný, je prítomná skúsená a vybavená odborná pomoc a jedná sa o nízkorizikové tehotenstvo, je porovnateľne riskantný ako pôrod v nemocnici (jedna zo štúdií), akurát zloženie rizík je iné. Je to rozumná alternatíva pre matky, ktoré sa tak rozhodnú a pripravia sa naň. Démonizovať ich nepresnými článkami, ktorých jediným účelom je vyvolať senzáciu, nikomu nepomôže. Obzvlášť nie matkám a deťom.

5 comments

  1. Jaj Ivus. Precitala som si clanok. A diskusia…presne to sa da ocakavat v diskusii k takemu clanku. Este nevedia pricinu a uz sudia, odsudzuju, posudzuju, pripravuju hon na carodejnice. Ludia su kruti. Rodicov mi je luto. A je to nieco co sa stava v nemocniciach tiez. V tom clanku bol naznak, ze to bol prekotny porod. To sa mne stalo v nemocnici – porodnici a vobec ku mne neprisiel sluzbukonajuci lekar, odrodit pomahal tato (v USA – Minnesota – St. Louis Park – Methodist Hospital porodne centrum v roku 2004). Prisiel asi 10 minut po narodeni malej a narodila sa predcasne..takze zodpovednost lekara bezat k urgentnemu pripadu… akosi nebola. Navyse pri tejto prehnanej prespikovanej neustalej kontrole tehotnych zien nedokazu ani len tolko pouzit z 9 mesiacov pripravovanej dokumentacie, ze som bola rizikovy pripad. Komplikacie uz 21 tyzdni tehotenstva, kedy sa spustil porod, ktory diagnostikovali ako brusnu chripku a az dodatocne vyhodnotili testy, ze ide o porod a nie brusnu chripku (den po tom co som po styroch isla v bolestiach z urgent care akoze mam brusnu chripku). Tak nakoniec ked islo do tuheho tak sa lekar ani nedostavil do porodnej izby. Vsetci sa nam smiali, ze by nam mali z poistovne poslat peniaze, nie porodnemu centru a nas vtedy 9 rocny syn vyhlasil: “Mami, naco si tam isla. To si mohla porodit aj doma bolo by nas viac co by sme ti pomohli.” No a z toho porodu neexistuje dokumentacia a moj dojem, ze ked som prisla do porodneho centra tak si moje testy a dokumentaciu, kde lekarka porobila pocas tehotenstva warnings nikto nepozrel. Po porode som zaplatila za zdravotnu dokumentaciu. Bolo v nej vsetko okrem porodnej spravy. Ten porod papierovo nebol. To, ze sa mala narodila predcasne sa na nej odrazilo, ale nikto mi s tym do dnesnej doby nepomohol zo strany kliniky. Postupne z toho vyrasta,ale po porode to bolo zle.

  2. Ahoj,
    nechcem sa vyjadrovat ani pre ani proti porodu doma.
    Len k tym pristrojom. Ako to vidim a chapem ja. Na Slovensku, v ZA konkretne, ta monitoruju (kontrakcie a srdiecko babatka) cca od 36 tyzden tak raz do tyzdna. Ak nastupis do nemocnice pred porodom skrz nieco, tak aj tri krat za den (inak je to celkom spestrenie dna). No a potom pocas prvej doby porodnej podla potreby. A uplne super je, ked uz ma clovek bolesti celkom slusne a nevie ako by sa ulozil a pripoja ho na monitor a chcu aby relativne pokojne lezal na chrbte.
    Ja som na zapise z monitora rozpoznala akurat tie kontrakcie (velke kopce), ale inak nic. Doktory, porodne asistentky a sestricky mi vsak vraveli, ze oni tam vidia ako sa dietatku vodi. Takze ak napriklad babo nejde von a vidia, ze je na tom zle, rychlo sa ide na cisarsky. Alebo ked som ja viac vydychovala ako vdychovala, dali mi na nos kyslikovu masku. A predpokladam, ze ak by mala nesla rychlo von (mala snuru okolo krku a davali ju na minutku na kyslikovy pristroj) a videli by na monitore, ze je s nou zle, tak by pouzili aj nejake to “naradie”. Prvorade pre doktorov je, aby babo bolo v poriadku …
    Ale plne suhlasim, ze nemocnicna porodna atmosfera je zla (aspon tu), ale tiez musim dodat, ze sestricky a doktory sa ju snazia vylepsit podla prostriedkov ktore maju, zial tych prostriedkov maju menej ako minumim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.