Víkendové surfovanie

Na úvod na pobavenie (zdroj):

Mapa

A teraz do práce. Toto video je dlhé a Tim Wise pomerne dosť kričí, ale je to jedno z tých, ktoré treba vidieť – o rasizme a white privilege (a ak sa vám zdá pozoruhodné, že vám niečo zmysluplné na túto tému môže povedať biely chlap zo strednej triedy, hneď v prvých piatich minútach sa dostane k tomu, prečo to tak je):
http://www.youtube.com/watch?v=Y2mjvFNOwmc

Na podobnú tému, tentokrát nie o rasizme ale o male privilege a vtipoch, na ktorých sa ženy nesmejú.

Ešte pár linkami návrat k debate, ktorú sme tu mali tento týždeň:
je možné byť zároveň pro-life a pro-choice? (Carl Sagan)
– zákony ohľadom potratov po celom svete (mapa)
skupina mužov bez medicínskeho alebo právnickeho vzdelania výrazne ovplyvňuje (smerom proti potratom) zákony prijaté (v USA) za posledné roky

jesenné fotky (National Geographic)

hluchá, slepá a odhodlaná – o tom, čo to znamená byť postihnutý

Chystá sa re-make tohto filmu, tu je trailer:

Grafika bude výborná, ale dva komentáre:
– Prečo nemôže ísť kočka hľadať stromy sama (alebo aspoň spolu s mladým mužom), prečo má ona sedieť doma, zatiaľčo on ide na zaujímavú výpravu? Zase raz film pre deti, kde je hlavným hrdinom chlapec.
– Naozaj tam musel byť ten “vtip” na konci?

3 comments

    1. Vdaka 😉 chystala som sa nan, ale si ma predbehla 🙂 a tie komentare ozaj stoja za to

      … okrem toho je to zaujimava zhoda okolnosti, lebo som akurat dnes poobede volala s kamaratkou, ktora mi porozpravala, ako bola v nemocnici (tej, kde sa narodila Kika), navstivit pacienta a bola s nou aj jej jeden-a-pol rocna dcera. V urcitom momente doslo aj na kojenie na chodbe. To sa nezdalo nejakej “insurance case manager”, ktora ich tam videla (horsie to mohlo byt uz len, keby to bol nejaky zdravotnicky personal), a doniesla im uterak, ze by sa teda hadam mohli zakryt. Kamaratka povedala, ze dakuje, ale uterak si neprosi, na co sa pani spytala, ze ci by teda radsej nesla na izbu. A ona ze nie. Chvilku tam este debatovali, kamaratka aj pripomenuc, ze v New Jersey je legalne kojit kdekolvek, kde ma matka legalny pristup bez akychkolvek podmienok ohladom uterakov a mila pani nakoniec rozhorcene odisla.

      Na takychto incidentoch je zle hlavne to, ze z nich najhorsie vyjdu ti najzranitelnejsi. Moja kamaratka je sebavedoma mlada zena, ktoru len tak nieco nevytoci a takuto situaciu v pohode zvladne (a potom sa na tom spolocne porozculujeme). Ale su mamy, ktore mozno nie su az take sebavedome alebo vedome si svojich prav a mozno sa nechaju zahanbit. A nabuduce mozno zvazia, ci predsalen nie je lepsie ostat doma/mlieko napumpovat/zobrat nahradu… to je to, co ma na tom hneva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.