Kurací perkelt s haluškami

Kurací perkelt s haluškamiTento recept mi tu sedí rozpísaný už dva mesiace, lebo sa mi zdá taký “obyčajný” – vždy som si našla niečo iné na napísanie. Ale dnešná prehliadka príslušných fotiek ma dotlačila ho dokončiť, lebo Kika tam ešte sedí v detskej stoličke, a to už nejakú chvíľu nie je pravda.

Čo si pamätám perkelt, ktorý sa robieval kedysi u nás doma, tak to bola záležitosť, pri ktorej išlo o celé (samozrejme, naporcované) kura. Ale keď som to spomenula Mišovi, tak sa tváril zhrozene, že kto bude oberať tie kosti. Moje zdôvodňovanie, že tie vyvarené kosti tomu dajú trošku inú príchuť, sa nestretlo s veľkým nadšením. Na jeho strane však stojí aj Kika, lebo takýmtom “zjednodušeným” perkeltom sa v pohode dokáže sama nakŕmiť. Takže:

na perkelt:
1kg kuracieho mäsa (pŕs alebo vykostených stehien)
1 veľká cibuľa
Kika má perkelt radatrochu oleja
1 polievková lyžica sladkej červenej papriky
soľ
2 šálky (asi pol litra) sladkej smotany
4 polievkové lyžice múky

na halušky:
3 šálky múky
1 šálka vody
soľ

Najprv halušky. Všetko spolu zmiešame, ak treba, pridáme ešte múku. Varíme v osolenej vode, kým nevyplávajú navrch a ocedíme.

Mäso nakrájame na kocky. Na oleji opečieme nakrájanú cibuľu. Pridáme mäso a červenú papriku. Osolíme, miešame, dusíme. Ak treba, podlejeme trochou vody. Keď je mäso mäkké, zmiešame smotanu s múkou, vlejeme do mäsa a necháme prevariť.

3 comments

 1. Ked je tam smotana, tak je to Paprikás.
  Uz by ste sa to mohli na Slovensku po viac ako 500 rokoch spocného státu naucit!

   1. Vidím, ze ste si vybrali tú “najlepsiu” web s receptami v slovencine. Dokonca jeden profesionálny kuchár tiez nemá ani ponatia, co je Perkelt a co je Paprikás.
    To, ze u Vás to tak vzdy bolo este neznamená, ze to bolo správne.
    To, ze chutí, je tá pozitívna vec tohoto nesprávne pomenovaného receptu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.