Juhoslovanský krémeš

Môj mladší brat je čerstvý bakalár. Keď sa spýtal, či mu pri tej príležitosti napečiem koláč, povedala som, že jasné. Na moju otázku, že aký, odpovedal, že bakalári už nemôžu len tak hocijaké koláče konzumovať, že on by rád juhoslovanský krémeš.

Ja mám ešte v pláne niekedy raz vyskúšať urobiť aj klasický francúzsky krémeš (to bol kedysi môj najobľúbenejší koláč a mali sme rodinný rituál, že po každom vysvedčení sa išlo do cukrárne na krémeš), ale myslím si, že to dopadne tak ako s fondue – jedenkrát skúsim a potom to už nechám na profesionálov.

Ale tento juhoslovanský sa v zásade nedá pokaziť.

1 lístkové cesto (400g)

na orieškové cesto:
5 vajec
150g cukru
150g mletých orechov
4 polievkové lyžice polohrubej múky
1 prášok do pečiva

na krém:
1/2 l mlieka
2ks zlatý klas (2x40g)
250g masla
1 vanilkový cukor
150g cukru

Ja používam kupované lístkové cesto, ale ak sa cítite obzvlášť trpezlivo a zručne, pokojne sa pustite do výroby domáceho. Ak nie, tak to svoje cesto vytiahnite z mraziaka a nechajte chvíľu zohriať. Nie však úplne do mäkka, aby dalo dobre vaľkať. Rozdelíme ho na polovice a každú vyvaľkáme na obdĺžnik. Tie potom preložíme na opačnú stranu plechu (tá býva o kúštik väčšia ako vnútorná) a poriadne popicháme vidličkou (aby na nich nenapuchli pľuzgiere). Pečieme na 180C asi 10 minút, kým nebudú mať krásnu zlatú farbu.

Zatiaľ pripravíme orieškové cesto. Vymiešame 5 žĺtok s cukrom. Pridáme orechy, múku a prášok do pečiva. Na záver zľahka vmiešame tuhý sneh z piatich bielkov. Vylejeme na papierom vystlaný hlboký plech, rovnomerne rozotrieme a pečieme na 180C asi 15-20 minút.

Zatiaľ uvaríme puding. V asi 100ml mlieka rozmiešame zlaté klasy. Ostatné mlieko dáme zohrievať. Keď za blíži do varu, vlejeme túto zmes a miešame do zhustnutia. Potom ešte minútu, kým sa hádžu bubliny a potom vypneme.

Necháme vychladnúť všetky cestá a puding, potom vymiešame maslo s cukrom. Pridáme puding a rozmiešame na hladký krém. A pustíme sa do skladania koláča.

Odborným okom kukneme na lístkové cestá a vyberieme si z nich to menej pekné – to bude spodok. Natrieme naň polovicu krému. Odlepíme orieškové cesto z papiera a položíme ho navrch. Potom natrieme druhú polovicu krému. A teraz pozor, trik. Druhé – to krajšie – lístkové cesto nakrájame na štvorčeky. Tie potom poukladáme navrch poskladaného koláča. O kus to uľahčí neskoršie krájanie.

Koláč dáme do chladničky a po dvoch hodinách ochutnáme prvý kúsok. (Keď je to v inštrukciách, tak sa to nepovažuje za vyžieranie, však?)

PS Niekto ho zvykne po vrchu ešte posýpať práškovým cukrom, ale nám to nechýba, sladký je dosť aj bez toho a aspoň sa nepráši. A niekto dáva do krému trochu rumu, ale to sa u nás tiež nerobí – v duchu filozofie “ak rum, tak mojito”.

2 comments

  1. aj u nas sa robi a podla mna je tu super chutny kolac, ktoreho pridana hodnota je v tom, ze vysledok vyzera celkom zlozito (takze pripadna navsteva ta chvali a obdivuje) a pri tom je narane jednoduchy.
    moje zjednodusenia:
    krem robim tak, ze v pol litri mlieka uvarim 6 lyzic hladkej muky. a potom maslo a cukor. mame to tak v recepte nasom a navyse muku mam vzdy, zlaty klas nie.
    orechove cesto robim obratene, t.j. vyslaham bielka na sneh, pridam zltka, cukor a potom uz len jemne muku s pr. do p. a orechy. vyhoda je, ze vsetko urobim naraz v jednej nadobe od slahaca.
    jaj take krasne obrazky na vecer. asi idem pohladat daco sladke do spajze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.