Wonder Women od Sam Maggs
Táto kniha je skôr pre Kiku, keď raz začne poriadne čítať po anglicky, ale ja som si ju celkom s radosťou preletela. Sú to kid-friendly krátke životopisy 25 žien (plus spomína zhruba 25 ďalších), ktoré boli vedkyne, lekárky, špiónky, vynálezkyne a cestovateľky. Zaujímavé na tom je, že som z nich poznala len dve a Marie Skłodowska Curie, Rosalind Franklin alebo Jocelyn Bell Burnell sa na hlavný zoznam ani dostali. Výborné je aj to, že aj keď biele európanky alebo američanky prevažujú, slušné zastúpanie majú aj iné farby pleti a iné krajiny.
Annie Smith Peck: A woman who has done good work in the scholastic world doesn’t like to be called a good woman scholar. Call her a good scholar and let it go at that… I have climbed 1,500 feet higher than any man in the United States. Don’t call me a woman mountain climber.
Jedna téma sa v knihe objavuje opakovane – ženy, ktorých objavy boli pripísané mužom:
But since Lise was exiled from Germany, Otto published their findings and Lise’s theory in the journal Nature – without giving Lise credit… Then in 1944, despite Lise having coined the term nuclear fission in her own Nature article in 1939, Otto won the Nobel Prize in chemistry for the discovery… Although his 1946 Nobel lecture did mention Lise five times, most people assumed she was merely Otto’s junior assistant, a misconception that he seems to have done nothing to correct.
Je výborné, že aj takéto knihy vychádzajú. Representation matters.