Víkendové surfovanie

pozvánka na 22.11. o 17:00 na Záriečí: Čo drží krajinu pokope a na čom sa rozpadá? Diskusia DEKK Inštitútu o súdržnosti (nielen) na Slovensku (beriem aj deti, aj otca… všetci by mali o takýchto veciach rozmýšľať)

Psychoterapeut Peter Pöthe: Spoločnosť dnes považuje za dobrého rodiča toho, kto sa najviac stará. Ale to je omyl

Keby ste dnes deťom povedali, že sú profesie, v ktorých niečo neustále skúmate a možno niečo zistíte o také 2-3 roky, ale možno sa nakoniec ani nedopátrate k odpovediam, bude sa im to zdať absurdné. Lebo je to úplne v rozpore s tým, ako ich dnes vychovávame. My ich vedieme k tomu, že výsledok majú dostať hneď.

Roky som sa snažil zlepšovať náš vzdelávací systém, po voľbách sa zdá, že zbytočne. Má ešte zmysel zostávať na Slovensku? Nejde len o vzdelávací systém, otázku aj odpoveď treba čítať širsie. Nasledujúci výstrižok je z diskusie:

Toto je tazka dilema (a aj dobre znama). Moj system na hladanie odpovede v takychto situaciach je tu otazku otocit naruby (nie “co mam robit?”, ale “co je urcite nespravne urobit?” a tiez nie smerom navonok (“ako byt uzitocny?” – tazke), ale dovnutra (“ako byt sam so sebou spokojny?” – lahsie). Konkretne, skuste odpovedat na nieco taketo: “Ak teraz neurobim X, budem to neskor v zivote lutovat?” V pripade, ze odpoved je kladna, bez ohladu na tazkosti a cenu je cesta vpred jasna. Obcas sa mi stava, ze odpoved je negativna a vtedy je spravne “nechat tak” (alebo si hodit mincou). Tento pristup k rozhodovaniu sa v zivote nazvime povedzme “minimisation of regret” – v kontraste k “optimisation for benefit”. Snad to dava nejaky zmysel.

Tomáš Garrigue Masaryk (Nevedela som, že prvý československý prezident mal takéto názory. Mimochodom to spomenul kamarát počas diskusie o niekom inom, tak som potom začala hľadať.)

Rodina Masarykových byla na tehdejší poměry obecně velmi pokroková. Vládlo v ní pravidlo stejných povinností pro manžela i manželku, proto se i sám Masaryk plně účastnil každodenního chodu domácnosti a péče o děti. Masarykovo liberální smýšlení ovlivněné Stuartem Millem (především dílem Poddanství žen) a vliv jeho manželky Charlotty, která připomínkovala většinu jeho rukopisů, dopomohly tomu, že se zajímal o otázky práv žen. Samo za sebe hovoří i to, že Masaryk ke svému příjmení připojil i rodné příjmení své ženy Garrigue. Ženská práva považoval za součást práv lidských. „Z těchto práv člověckých rodí se dále práva národní a jazyková, práva sociální a hospodářská […] a konečně kodifikují se již práva ženská a dětská (moderní právo rodinné).“ (Ideály humanitní, str. 10).

napadnutú ženu vo vlaku nevyriešia policajné hliadky

Absolútna drvivá väčšina žien sa bojí chodiť na Slovensku po ulici. Dovolím si to laicky zanalyzovať – väčšina z nás od puberty prešla absolútnym šokom. Keď prejdete nejakými prvotnými telesnými zmenami v trinástich-štrnástich rokoch, váš život sa zo dňa na deň zmení. Týždeň predtým ste skákali na sídlisku gumu, dnes po vás vypiskujú päťdesiatnici na ulici.

A kým časť vlády a spoločnosti blúzni o migrantoch a ochrane „našich žien a detí“, treba si povedať pravdu – utečencov ani migrantov nepotrebujeme, vystačíme si úplne sami so slovenskými bielymi mužmi.

vzťahy dospelých súrodencov: The Mid-Life Friend I Didn’t Know I Needed

In other words, it’s still a recent phenomenon for people to stray so far from home. Our ancestors likely saw their extended families regularly. Their relationships were built 365 days a year; they didn’t rely on once-a-year, high-stress holiday gatherings. Now our time with family is more limited, and our expectations more unrealistic.

Robert Plant performs ‘Stairway to Heaven’ for the first time in 16 years at a charity event: 

14-year-old who invented soap to treat skin cancer named America’s Top Young Scientist

I don’t see a better way out

There are those who see a nonviolent way forward in Gaza right now: A cease-fire, an exchange of prisoners for hostages, a UN protectorate. I envy them, whatever clear answer they might have to how Israel should respond to the massacre of more than 1,400 Israelis and the kidnapping of more than 200 others by a fundamentalist terrorist organization that rules over and hides among an impoverished civilian population of 2 million people. I envy those who know exactly how Hamas can be stopped without any more killing, any more suffering, for any more people in Israel and Gaza.

Because I don’t.

I have dedicated much of my professional life to seeking peaceful change in this conflict, trying to listen to and understand Israelis and Palestinians and find ways to work toward peace or justice or coexistence or mutual understanding or anything better than what there is now.

The sirens of Israel

Then there are two annual sirens. The first memorializes the victims of the Holocaust. The second memorializes the soldiers who have died in Israel’s wars and the civilians who have been murdered in terrorist attacks. They both sound the same—a rising keening sound, again, a single note but more like a cry of pain than the soothing sound of the Shabbat siren. Both say the same thing. Stop. Listen. Remember.

Memorial Day here is not a day of mattress sales and barbecues. Everyone stops, motionless, and listens to the siren. Even people in their cars stop and get out of their cars and stand in silence. Virtually no one goes about their regular business. Stopping and marking these deaths is a universal norm here. So many people here have lost someone close to them defending the Jewish state that such devotion comes easily.

Icelandic women strike for gender pay equality

Despite all Iceland’s progress it hasn’t reached full gender equality, is only ranked by the WEF as having 91.2 percent of its pay gap closed – not 100,” said Edwardsdóttir. “For example a study by the University of Iceland found 1 in 4 women in Iceland have been raped or sexually assaulted, vast of their cases do not go to trial. So there are some really deep issues that a lot of people do not realise.”

Today, Iceland is the most gender-equal country in the world.

Whole Earth Index – staré, ale stále dobré

Over the past decade, the sunflower sea star has gone from a mighty predator of the Pacific Ocean floor to nearing extinction. The Nature Conservancy estimates that 5.75 billion sunflower sea stars died over the span of three years, a 94 percent global decline.

The World Solved Acid Rain. We Can Also Solve Climate Change

Climate change is not the perfect parallel for the environmental problems we’ve solved before. It will be harder; we should be honest about that. It means rebuilding the energy, transport and food systems that underpin the modern world. It will involve every country, and almost every sector. But change is happening, even if it doesn’t hit the headlines. To accelerate action, we need to have the expectation that things can move faster.

geometria sagrada:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.