Víkendové surfovanie

má príroda vzorec, ktorý hovorí, kedy je čas umrieť? (aj dobré “fotky”)

There is a mathematical formula which says if you tell me how big something is, I can tell you — with some variation, but not a lot — how long it will live. This doesn’t apply to individuals, only to groups, to species. The formula is a simple quarter-power exercise: You take the mass of a plant or an animal, and its metabolic rate is equal to its mass taken to the three-fourths power. I’ll explain how this works down below, but the point is, this rule seems to govern all life.

keď sa dvaja dohodnú, že budú mať spolu dieťa, ale nie romantcký vzťah – názory?

Neither Ms. Hope nor Mr. Williams is interested in a romantic liaison. But they both want a child, and they’re in serious discussions about having, and raising, one together. Never mind that Mr. Williams is gay and that the two did not know of each other’s existence until last October, when they met on Modamily.com, a Web site for people looking to share parenting arrangements.

Le Parcel – V štátoch ma raz do mesiaca čakávala pred dverami mesačná zásoba plienok, raz za tri mesiace pracieho prášku. Z Amazonu sa dá nechať si posielať aj kopu iných vecí – je to lacnejšie ako normálne, poštovné je zadarmo, zásielku môžte posunúť alebo úplne zrušiť. Nemalo to žiadne skryté háčiky. Le Parcel funguje na podobnom princípe – raz do mesiaca vám dodá takú kombináciu množstva a veľkostí tampónov a vložiek, aké potrebujete. Nepáči sa mi ale ich reklama – Nature’s gift stinks, so we give you a better one… PMS – not so hard when chocolate covered… kedy už konečne reklama na menštruačné pomôcky z toho nebude robiť niečo hnusné a hrozné?

how stereotypes can drive women to quit science

sochy v knihách

Harry Potteronce upon a time

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.