Jablkový mriežkový koláč

Toto bol prvý koláč, ktorý som upiekla sama. Mala som okolo 10 rokov a naučil ma ho robiť starý otec.

Za posledné dva týždne som ho robila trikrát – nastala totiž taká konštelácia hviezd, že sa tadiaľto premlelo veľa ľudí a zároveň sme dostali kopu padaných jabĺk, s ktorými bolo treba niečo spraviť. Zmizol vždy rýchlo.

Ono takto… môže to vyzerať, že vôbec nemám fantáziu. Trikrát po sebe ten istý koláč? Ale nie je to celkom tak. Tých jabĺk bolo toľko, že som ich pomedzi to už zakrútila do lístkového cesta – 4 záviny, keď došlo lístkové, tak aj do cesta vlastnej výroby – 3 záviny, nastrúhala som ich do žemľovky a 2-krát aj do lievancov

Ale tento koláč ich všetky tromfne.

na cesto:
300g hladkej múky
250g polohrubej múky
150g cukru
1/2 čajovej lyžičky soli
1 prášok do pečiva
1 čajová lyžička citrónovej kôry
2 vajcia
1 Hera
1 dl mlieka

na plnku:
kyslý (napríklad drienkový alebo ríbezľový) lekvár
jablká
hrozienka
1 vanilkový cukor
5-6 polievkových lyžíc cukru
1 čajová lyžička škorice

Vymiesime cesto, rozdelíme ho na dve nie úplne rovnaké polovice a dáme ho odpočinúť do chladničky.

Zatiaľ si pripravíme jablká. Ak majú pekné šupky, stačí ich umyť, ak nie, treba aj ošúpiť, a potom nastrúhať. Ak sú príliš šťavnaté, rukami z nich vyžmýkame trochu šťavy, aby koláč od nich nenavlhol. (Áno, áno viem, v mojom prípade je to fóbia z mazľavého jedla. Ale povedzte úprimne, kto by dal prednosť homogénnej mokrej mase pred krehkým koláčom, v ktorom je jasné, kde končí cesto a kde začínajú jablká? Veď ja ich tiež nežmýkam úplne do sucha a okrem toho treba počítať s tým, že jablká ešte trochu šťavy pustia pri pečení.) Osladíme, pridáme vanilkový cukor, umyté hrozienka a škoricu.

Vyvaľkáme to väčšie z dvoch ciest (malo by to ísť ľahko, ak je správne vláčne a vychladené), a dáme ho na plech (vymastiť netreba, lebo cesto je samo o sebe dosť mastné). Pokiaľ sa nepodarí presný obdĺžnik (tak aby boli zakryté aj steny plechu) treba mu trošku pomôcť nožom – tam, kde prečnieva odrezať, tam, kde chýba, dolepiť. Potom štedro natrieme lekvárom (Hádajte prečo? Samozrejme preto, aby cesto od jabĺk nenavlhlo.) a jablkovou plnkou.

Vyvaľkáme menšie cesto, rozkrojíme na polovice. Najprv nakrájame na pásiky jednu a pásiky poukladáme šikmo na jablká. Potom nakrájame druhú a dorobíme pásiky v druhom smere. Môžme potrieť mliekom a dáme piecť asi na 30 minút na 180C.

poznámky:

jablká – Nepíšem koľko. Lebo presne neviem. My sme mali padané, takže veľká časť išla pri čistení preč. Ale tento koláč robievam aj zo zavarených strúhaných jabĺk a tam platí, že dve 7dl fľaše sú veľa a jedna málo. Jedna 7dl plus jedna 3dl je tak akurát. Takže jabĺk toľko, aby ste po nastrúhaní mali asi liter. A keďže sa u nás strúhané jablká nedávajú do 3dl fliaš, robievala som to tak, že som otvorila dve veľké a našla maškrtníkov-dobrovoľníkov na rozmiešané jablká, ktoré sa už nezmestili do koláča.

cukor do plnky – Tiež nepíšem presne koľko. Lebo záleží, ako kyslé máte jablká a ako sladký chcete výsledok. Ochutnávať, ochutnávať, ochutnávať. Ak ste sa nechali inšpirovať predchádzajúcou poznámkou, bude čo.

citrónová kôra – Žiadna novinka. Pokiaľ nemáte bio-citróny, použite radšej sušenú, už nastrúhanú kôru z regálu s koreninami.

ochutnávanie cesta – Pst. Toto cesto mám veľmi rada – surové. Tak ako kysnuté kontrolujem hmatom, toto linecké kontrolujem chuťou. A treba samozrejme ochutnať obidve polovice. A potom, ak náhodou ostanú na konci nejaké zvyšky pásikov, tak dojem aj tie. Nič ste nečítali.

celý zakrytý koláč – Robievam aj takú variantu, že cesto rozdelím na rovnaké polovice, tú druhú len vyvaľkám a položím navrch na jablká. Treba ju pred pečením dobre popichať vydličkou, aby sa nenafukovala, ale potieranie mliekom je o kus pohodlnejšie ako pri mriežkach.

orechy, kokos, strúhanka – Ak nechcete použiť lekvár, tak jablká môžte podsypať buď mletými orechami, kokosom alebo strúhankou.

4 comments

      1. Hera je tuk. Moze sa pouzit aj maslo alebo iny tuhy tuk (nie margarin).
        Dufam, ze sa kolac vydari 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.