Ruth Bader Ginsburg

Včera v noci zomrela vo veku 87 rokov sudkyňa Ruth Bader Ginsburg. Židia majú ponaučenie, že tí ktorí zmrú v predvečer nového roku, sú tí, ktorých Boh povolal až na poslednú chvíľu, lebo ich na svete najviac treba, lebo sú spravodliví. A dnes je židovský nový rok, Rosh Hashana, a ešte k tomu Shabbat. 

Ginsburg bola bojovníčka za rovnoprávnosť. Z amerického najvyššieho súdu chcela odísť do dôchodku už v roku 2017, ale nespravila tak, keďže voľby vyhral Trump a nechcela, aby to bol on, kto vymenuje jej nástupkyňu. Ešte pred pár dňami nadiktovala vnučke, že si želá, aby s vymenovaním nástupcu počkali až na nového prezidenta. Ak by americký senát pracoval podľa precendentov, tak by mali počkať, lebo podobná situácia už bola. Republikáni nechceli 10 mesiacov pred skončením druhého volebného obdobia Baracka Obamu podporiť jeho výber. Ale vyzerá, že teraz, necelé 2 mesiace pred voľbami a necelých 5 mesiacov pred skončením Trumpovho volebného obdobia, sa chcú poponáhľať. 

Barack Obama o Ginsburgovej a o aktuálnej situácii píše:

Sixty years ago, Ruth Bader Ginsburg applied to be a Supreme Court clerk. She’d studied at two of our finest law schools and had ringing recommendations. But because she was a woman, she was rejected. Ten years later, she sent her first brief to the Supreme Court — which led it to strike down a state law based on gender discrimination for the first time. And then, for nearly three decades, as the second woman ever to sit on the highest court in the land, she was a warrior for gender equality — someone who believed that equal justice under law only had meaning if it applied to every single American.

Over a long career on both sides of the bench — as a relentless litigator and an incisive jurist — Justice Ginsburg helped us see that discrimination on the basis of sex isn’t about an abstract ideal of equality; that it doesn’t only harm women; that it has real consequences for all of us. It’s about who we are — and who we can be.

Jej priateľka a novinárka Nina Totenberg:

I really have no idea how many times I interviewed RBG over the years. Suffice to say dozens and dozens. My personal favorite was a long interview I did with her and Justice Antonin Scalia before an audience of about 1,500 in Washington. I loved it especially because these two ideological opposites were such good friends, and in that interview, they came to play.

Ak máte kde, pozrite si o nej film: 

My sme si s deťmi dnes prečítali o Ginsburgovej knižku I dissent, ktorú som v pondelok požičala z knižnice. Chcela som ju požičať už dávnejšie, ale možno som ju tam mala nechať ešte do polovice novembra…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.