Nebudeme ticho

Ak ste tak ešte neurobili, prosím, podpíšte výzvu:

žiadame Vládu Slovenskej republiky, aby stiahla návrhy zákona, ktorými chce zrušiť Úrad Špeciálnej prokuratúry, znižovať trestné sadzby za korupčnú trestnú činnosť a odobrať príslušníkom Policajného zboru status chráneného oznamovateľa.

My sme sa včera večer vybrali aj na protest (aj s deťmi; bolo to rozmanité – od kočíkov po dôchodcov): 

Ľudia sa stretli pred synagógou, bolo zopár prejavov (stručné, slušné, väčšinou k veci, aj keď na niektorých bolo vidno, že nie sú zvyknutí hovoriť pred toľkými ľuďmi, ale o to to bolo autentickejšie), zopár pesničiek (s kamarátkou sme sa zhodli, že by sa hodila nejaká rezká revolučná pesnička po slovensky – iná ako hymna – lebo aj keď speváčka spievala výborne, na jej autorskú o Big Brother sa nechytal nikto a na záverečnú umelecky poňatú Imagine len málokto). 

A potom sme sa za bubnovania prešli cez Mariánske a Hlinkove námestie ku Štefánikovi. Tam sme zaspievali hymnu, zhodli sa, že sa pravdepodobne čoskoro pri rovnakej príležitosti vidíme znovu a išli domov.  

Hašto: pomáha to prekonávať pocity bezmocnosti

Z toho, aká bola nálada na prvom proteste, očakávam, že to bude podobné a možno príde ešte viac ľudí. Pomáha to prekonávať pocity bezmocnosti, rezignácie voči dianiu v krajine. Teda u časti obyvateľstva, ktorá chápe, že sa dejú a idú diať zlé veci a že by bola chyba občiansky rezignovať.

A hádam to povzbudí aj ďalších, ktorí si aspoň trochu prajú žiť v slobodnej a prosperujúcej krajine, aby nezostali pasívni. Keďže je možnosť prejaviť svoj postoj a názor, môžu byť aj občania určitým povzbudením pre politikov, ktorí berú vážne problém ohrozenia právneho štátu a musia každodenne energicky a vytrvalo dlhodobo chrániť a presadzovať demokratické pravidlá.

a aspoň nejaký efekt to má

Rokovanie parlamentu o zrušení špeciálnej prokuratúry a zmene trestnej politiky sa odsúva, možno až na budúci rok. Koalícia dala prednosť rokovaniu o rozpočte. Toto rozhodnutie prišlo aj po tom, ako sa vo viacerých mestách Slovenska zišli na protivládnych protestoch tisíce ľudí, v Bratislave prišlo až okolo 15-tisíc ľudí. Ani odklad však neznamená, že by vládne strany Smer, Hlas a SNS ustúpili od zámeru zrušiť špeciálnu prokuratúru

naposledy sa to čiastočne podarilo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.