Pečené mäsové guľky s brusnicovou omáčkou

Ukazuje sa, že cestoviny s mäsovými guľkami majú veľký úspech, tak tu je ešte jeden recept na guľky (tentokrát z kuracieho mäsa), ktoré u nás rýchlo miznú.

1 veľká biela žemľa nakrájaná na kocky
1 nadrobno nakrájaná stredne veľká cibuľa
2 popučené strúčky cesnaku
2 polievkové lyžice (olivového) oleja
1 vajce
1/2 kg mletého kuracieho mäsa
3-4 polievkové lyžice paradajkovej omáčky (nie je nutná; ja som ju použila, pretože mi ostala z predchádzajúceho dňa)
nadrobno nakrájaná petržlenová vňať (ja som dala mrazenú)
1/2 čajovej lyžičky soli
1/2 čajovej lyžičky čierneho korenia

Na oleji opečieme do zlatista cibuľu a cesnak. Osolíme, okoreníme a necháme trochu vychladnúť. V mise zmiešame vajce, mäso, 2 lyžice paradajkovej omáčky, žemľové kocky, petržlenovú vňať a opečenú cibuľu s cesnakom. Potom, ako hovorí Kika, zagulíme – formujeme guľky s priemerom 2-3cm. Dáme ich na papierom vystlatý plech a ak máme ešte paradajkovú omáčku, urobíme im čiapočky. Pečieme, kým začnú zľahka hnednúť – asi 20 minút.

Mne sa k nim chuťovo hodí brusnicová omáčka – áno, tá istá, čo sa podáva na Deň vďakyvzdania spolu s moriakom. Spraviť ju je jednoduchšie a rýchlejšie, ako sa môže zdať. Potrebujeme:

250g čerstvých alebo mrazených brusníc
1/2 šálky pomarančového džúsu
1/3 šálky cukru

Na miernom ohni rozpustíme cukor v džúse. Vsypeme brusnice a varíme, kým nezačnú pukať a vyzerať ako lekvár (približne 10 minút).

PS Zdá sa to len mne, alebo je tu v poslednej dobe nejako veľa guliek? Okrem tých predchádzajúcich z hovädzieho mäsa, sú tu tieto a tieto.

2 comments to Pečené mäsové guľky s brusnicovou omáčkou

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.