Druhé dieťa bolo trochu lacnejšie

Pred dvoma rokmi som písala, koľko sme platili, keď sa narodila Kika:

Keďže sme v Amerike, tak po pôrode príde čo? Účty, predsa. A veru nenechali na seba dlho čakať.

Osobitne si účtuje lekár (za 9-mesačnú starostlivosť a pôrod) a osobitne nemocnica (za izbu, stravu a všetko okolo pôrodu). Nie je mi jasné, ako prídu k daným číslam (lebo ak som to správne pochopila, tak tieto sadzby nie sú regulované a v zásade si môžu naúčtovať hocičo), ale zapýtali si toto (a to sme boli vpodstate najjednoduchší prípad bez komplikácií a v nemocnici sme strávili asi 50 hodín):

nemocnica za mňa $18,549.38
nemocnica za Kiku $16,645.79
doktor $3,500.00

Keďže aj doktor aj nemocnica majú zmluvu s našou poisťovňou, tak v skutočnosti dostanú zaplatené čiastky dohodnuté v tej zmluve, čo znamená:

nemocnica za mňa $2,530.40
nemocnica za Kiku $632.60
doktor $2,600.00

A z toho niečo platí poisťovňa a niečo doplácame my, takže naše drahé dieťa nás hneď pri narodení stálo (cca jednu letenku na Vianoce na Slovensko):

nemocnici za mňa $478.04
nemocnici za Kiku $288.26
doktorovi $260.00

Toto bol doktor a nemocnica, ktorí majú zmluvu s našou zdravotnou poisťovňou (in-network), takže tie zmluvné ceny sme si delili v pomere 90/10 po zaplatení $300 deductible (ktoré bolo osobitne za mňa a osobitne za Kiku).

Tentokrát to fungovalo trochu inak. Midwives zmluvu s našou poisťovňou nemajú (sú out-of-network), takže ich služby poisťovňa síce prepláca, ale v pomere 70/30 po zaplatení $500 deductible (tiež osobitne za mňa a osobitne za Kubka). Čo však midwives spravia je, že (rovnako ako nemocnica a doktori) pošlú do poisťovne účet na viac, ako je ich sadzba. Ale my doplácame tú sadzbu mínus to, čo zaplatí poisťovňa = $290.

K tomu treba prirátať cca $80, čo som zaplatila za “materiál” (niečo online, niečo z miestnej drogérie), $40 za bylinky (niečo na čaje, niečo na kúpele) a poplatok zbytočne prenajatý bazén. Výsledok je o pár stoviek menší ako to, čo sme platili pred dvoma rokmi. (Ultrazvuk a krvné testy boli v obidvoch prípadoch ešte zvlášť.)

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.