Patizónové placky

Dostala som jeden malý patizón. Sympatický, zlatý, ale na nakŕmenie tunajších hladošov naozaj malý. Tak som kúpila ešte jeden a spravila z nich placky.

Musím povedať, že zemiakové placky sú jedno z jedál, ktoré nejem, ak sa im dá čo len trochu vyhnúť. (Tie lokšovité z varených zemiakov sú samozrejme výnimka.) Nemám na nich rada to, že sú väčšinou veľmi mastné a mazľavé. A preto bolo treba podniknúť kroky, aby tak neskončili aj tieto. Tajomstvo spočíva v zbavení sa prebytočnej vody z cesta a oleja po pečení.

1 kg očisteného patizónu (cukiny alebo tekvice treba viac)
soľ
3-4 zelené cibuľky (nemusia byť)
2 vajcia
čierne korenie
1+ šálka múky
1/2 prášku do pečiva
olej

Patizón nakrájame buď na hrubé krajce (ako chlieb) alebo na mesiačiky. Vykrojíme dužinu so semiačkami a ošupíme. Kúsky potom na jemno nastrúhame (na takom strúhadle, ako sa strúha mrkva… v záchvate inšpirácie rovno môžte dve-tri mrkvy do cesta aj pristrúhať). Ak máte vhodný mixér, môžte strúhať v ňom, ale pozor aby výsledkom stále boli “vlasy” a nie kaša.

Pridáme za lyžičku soli a pomiešame. Potom rukami vyžmýkame vodu. Z patizónu nepôjde veľa. Z cukiny pôjde viac, z tekvice ešte viac, preto s tým treba už od začiatku počítať, čo sa týka množstva zeleniny. Ak išlo veľa vody, ešte dosolíme. Pridáme nadrobno nakrájané zelené cibuľky, vajcia, trošku čierneho korenia, múku a prášok do pečiva. S práškom sa placky pri pečené trochu nafúknu a nebudú také ťažké.

Poriadne rozhorúčime olej na panvici. Na každú placku treba kopcovitú polievkovú lyžicu cesta. Zľahka rozotrieme a pečieme z obidvoch strán do zlatohneda. Vyberáme na papierové utierky, aby trochu odsali prebytočný olej.

Navrch sa ešte pýta kyslá smotana s cesnakom rozotretým so soľou a troškou citrónovej šťavy.

4 comments

  1. Vďaka za nápad! Zajtra budú na obed. Opekám ich na suchej liatinovej panvice bez oleja, tiež mi tá mastnota prekážala.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.